sobota, 26 listopada 2011

Zostań Odkrywcą PlanetNa dzień dzisiejszy odkryto już ponad 700 planet pozasłonecznych, czyli takich które znajdują się poza naszym Układem Słonecznym. Jest to w dużej mierze zasługa polskich astronomów. W naszym kraju przodujący w tym obszarze badań jest realizowany na Uniwersytecie Warszawskim projekt OGLE. Wraz ze wzrostem liczby odkrywanych planet pozasłonecznych zwiększa się szansa na znalezienie w przyszłości „drugiej Ziemi”. Jest to tym bardziej fascynujące, że większość odkrywanych obiektów obiega gwiazdy z bezpośredniego otoczenia Słońca. Zatem, być może kiedyś, wraz z rozwojem techniki nasze sondy, a nawet misje załogowe będą mogły odwiedzić te planety.

W piątek, 25 listopada dla polskich internatów otworzyła  się brama do jednego z najpopularniejszych społecznościowych projektów naukowych, dzięki któremu każdy użytkownik globalnej sieci może wziąć udział w poszukiwaniu Drugiej Ziemi. W "Odkrywcach planet", bo tak taki tytuł nosi projekt w Polsce, na ekrany komputerów należących do pasjonatów nauki trafiają dane pochodzące z kosmicznego teleskopu Kepler, którego zadaniem jest odkrywanie planet pozasłonecznych. Ilość informacji pochodząca z tego orbitalnego obserwatorium jest tak duża, że astronomowie zdecydowali się poprosić o pomoc w ich analizie
internatów, w tym uczniów i nauczycieli.

Dzięki polskiej wersji językowej  łatwiejszy dostęp do "Odkrywców planet" powinien umożliwić szerokie wykorzystanie tego przedsięwzięcia w szkołach. Rozwój projektów internetowych sprawił, że odkrywanie planet pozasłonecznych przestało być domeną jedynie zawodowych astronomów. Dziś każdy może stać się
„Odkrywcą planet”. W jaki sposób? Wystarczy wejść na stronę www.odkrywcyplanet.pl, zarejestrować się i już można stać się częścią społeczności astronomicznej.


Na stronie Odkrywców Planet są przewodniki (tutoriale) omawiające szczegółowo procedurę znajdowania potencjalnych planet.


Opracowano na podstawie materiałów przygotowanych przez Koło Naukowe Studentów Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Brak komentarzy: