sobota, 12 stycznia 2008

Kolizji z Marsem nie będzie

Niedawno głośno było o możliwym zderzeniu asteroidy z Marsem. Najnowsze pomiary trajektorii asteroidy 2007 WD5 zdecydowanie zmniejszyły niepewności dotyczące jej zbliżenia z Marsem 30 stycznia. Szanse na zderzenie zmalały aż do stosunku 1:10000.
Naukowcy stwierdzili, że odległości przejścia asteroidy w pobliżu Marsa szacowane są na 25600 km w najlepszym razie, a w najgorszym - nie bliżej niż 4000 km.

Asteroida została odkryta w listopadzie, a początkowe obserwacje mówiły o prawodpodobieństwie jak 1 do 25, że dojdzie do zderzenia z Marsem. Asteroida ta jest wystarczająco duża, żeby wybić krater o średnicy niemal kilometra w marsjańskiej powierzchni. Takie zjawisko byłoby niezwykle ciekawe dla astronomów.


2 komentarze:

Slawkas pisze...

Zarówno perspektywa zderzenia galaktycznego, o czym piszesz w poprzednim wpisie, jak i potencjalne zderzenie z asteroidą, jakoś pozwalają nabrać dystansu do pewnych spraw tu i teraz :)

Astrofizyk pisze...

Dystans do spraw ziemskich czasem się bardzo przydaje. Zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, jakim mało znaczącym elementem kosmicznej układanki jesteśmy. Pozdrawiam.