sobota, 27 października 2007

Kometa Holmesa - tajemniczy wybuch?

Kometa 17P/Holmes obiegająca Słońce co 7 lat do wtorku nie była widoczna na niebie gołym okiem. Od wtorku pojaśniała milion razy - z jasności 17 magnitudo do 2 magnitudo i jest doskonale widoczna nie tylko przez lunety czy lornetki, ale również gołym okiem.

Odkryta przez astronoma amatora Edwina Holmesa w 1892 roku była odtąd zagadką dla astronomów. W momencie odkrycia była również w fazie rozjaśnienia do 4 magnitudo, a następnie pociemniała, by w 1893 roku znowu stokrotnie pojaśnieć. Następnie pociemniała na dobre aż do chwili obecnej.

Obiegająca co 7 lat Słońce kometa była obserwowana jeszcze w 1899 i 1906 roku, by następnie zniknąć na 60 lat. Została odkryta ponownie w 1964 roku na podstawie przewidywanej pozycji. Od tamtej pory aż do 23 października zachowywała się normalnie, była 25000 razy zbyt słaba, by oglądać ją gołym okiem. Następnie w ciągu jednego dnia rozbłysła do jasności 7 magnitudo, a obecnie jej jasność wynosi 2 magnitudo.

Prawdopodobnym wyjaśnieniem zjawiska jest pęknięcie skorupy tej niewielkiej komety (o średnicy 3km), które odkryło świeży lód, który został ogrzany przez Słońce powodując gwałtowny wyrzut gazu i pyłu. Nikt tego jednak nie wiem na pewno. Astronomowie będą obserwować z uwagą tą kometę, by wyjaśnić to zjawisko.

Współrzędne komety można znaleźć pod adresem: http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/0017P.html

6 komentarzy:

Kacyper pisze...

http://www.astronomia.pl/forum/viewtopic.php?t=3705
zajrzyj ^

Ja szykuje się na obserwacje. Ale chmury to padalce nie dają mi spokoje od paru dni.
http://astro-kacyper.blogspot.com/

Astrofizyk pisze...

U mnie też chmur cała masa. Nic nie widać. Szkoda - ciekawe zjawisko i pewnie już za mojego życia się nie powtórzy ;)

Kacyper pisze...

Aż taki stary jesteś :)

Astrofizyk pisze...

Ostatnio takie pojaśnienie było ponad 100 lat temu, więc nie przypuszczam, żeby mi się udało dożyć następnego :)

Kacyper pisze...

Już wczoraj ją zaliczyłem przypadkiem zauważyłem że jest czyste niebo! :)

Anonimowy pisze...

"MOG różni się w szczegółach od innych zmodyfikowanych teorii grawitacji, ale ich wspólnym twierdzeniem jest to, że siła grawitacji zmienia się wraz z odległością."
Siła grawitacji zmienia się od dawna z odległością (Newton). Chyba chodzi o zmiany stałej grawiracji.