piątek, 19 października 2007

Chińskie plany podboju kosmosu

Chiny ujawniły swoje plany dotyczące kosmosu, które zawierają między innymi spacery w przestrzeni kosmicznej, cumowanie pojazdów kosmicznych i umieszczenie laboratorium kosmicznego na orbicie przed rokiem 2010. Rząd Chin za priorytet uważa rozwój systemów obserwacji Ziemi przy użyciu satelitów i samolotów.

W swoim 11 planie 5-letnim Chiny chcą poprawić systemy nawigacji satelitarnej dla transportu, meteorologii, poszukiwań ropy, przewidywania katastrof, telekomunikacji i bezpieczeństwa publicznego.

Chiny zamierzają wysłać na Księżyc człowieka oraz kilka misji robotów mając w perspektywie budowę bazy na Księżycu po 2020 roku.

A jakie plany kosmiczne ma Polska? Czy na Hermaszewskim kończymy erę podboju kosmosu skoro nawet autostrad nie jesteśmy w stanie zbudować?

3 komentarze:

szuman pisze...

ja też mam plany dotyczące kosmosu. Plany polegaja na podboju kosmosu przez nasz obecny rząd, który będzie musiał sprawdzić, czy faktycznie wszechświat nie ma końca ;)

A tak na poważnie, to obawiam się, że ambitnym chińczykom nie uda się zrealizować w pełni swojego planu. Gdyby rozbili to na 60-100 lat, to pewnie udałoby się, ale 20 lat?

Astrofizyk pisze...

I tu pozwolę się nie zgodzić. Obserwując dynamikę, z jaką Chiny się rozwijają przypuszczam, że ambitny plan zostanie zrealizowany. Wpompowane zostaną ogromne pieniądze na ten cel, choć ludzie na wsiach nadal będą głodować.

Kacyper pisze...

Z tym wylądowaniem na Ksieżycu to im sie nie uda. Nawet regularnie nie moga statków kosmicznych Shenzou wysyłac a co dopiero baza na Księżycu może jakieś 60-100 lat tak jak mysli szuman